Maršruti
Pasākumi
Noma
Veikals
Kontakti
Klubs
   
Reģistrēties Login
Kāpēc reģistrēties?
 
 

UPES

 

 

Kvēpene - Sateklas pilskalns

 

Kvēpenes pilskalns tiek uzskatīts par Sateklas pils vietu. Te, iespējams, valdījis Rūsins (Rūsiņš), kas Livonijas Indriķa hronikā dēvēts par visvaronīgāko no latgaļiem. Rūsins piedalījās Autīnes sacelšanās cīņās 1212.gadā, kad latgaļi un lībieši apvienojās cīņai pret vāciešiem, kas Autīnes latgaļiem bija netaisni atņēmuši bišu kokus un tīrumus. Rūsins vadīja Satezeles pils aizstāvēšanu Siguldā, šajā cīņā viņu nogalināja nodevīgi raidīta balistārija bulta - brīdī, kad viņš, noņēmis bruņucepuri, uzrunāja Zobenbrāļu ordeņa komturu Bertoldu no Cēsīm, savu bijušo kara draugu, atgādinādams tam agrāko mieru un draudzību.

Bijušās pils vietu aizsargā divi aizsarggrāvji, pilskalna pamatu veido smilšakmens klints - Kvēpenes iezis.

Lejpus pilskalna ieža pamatnē ir ala, vēl nedaudz tālāk, pie stāvas smilšakmens sienas senlejas krastā iztek avotiņš ar vēsu un dzidru ūdeni.

Blakus bijušajām mežsargmājām "Kvēpenēm" un pilskalnam aug dižozols, kura apkārtmērs ir 5m 90cm. Kvēpenes dižozols ir starp 20 dižākajiem Latvijas ozoliem.

 

Ziemeļos no pilskalna ir skatu vieta pakalnā, kas augstumā pārspēj pilskalnu, tas iedēvēts par Rūsiņa kalnu. No tā redzami Pārgaujas meži, Cēsu torņi, Ieriķi, Rakšupes ieteka Gaujā. Abpus Gaujai šajā apkārtnē ir daudz senkapu, krustakmeņu un zīmju akmeņu.

 

Foto: Kvēpenes ozols

 

Citi Gaujas ieži un vietas:


Campo > Maršruti > Kvēpene

Lapu uztur: Inno.web