Maršruti
Pasākumi
Noma
Veikals
Kontakti
Klubs
   
Reģistrēties Login
Kāpēc reģistrēties?
 
 

UPES/MARŠRUTI

 

 

 
Līgatne

Parādīt maršruta sarežģītību

Sezona: palu laiks, parasti pavasaris

 

Sarežģītība: Nav piemērota iesācējiem. Upē ir šķēršļi, kuri var prasīt ātru un precīzu manevru veikšanu.

 

Upes tips: Upe piemērota WW nobraucieniem augstā, vidējā un zemā palu līmenī;

Ieteicamās laivas: Kajaki, pūšļi;

 

Atrašanās vieta: Gaujas kreisā krasta pieteka Līgatnē.

 

Upes platums apskatītajā posmā ap 3-7 m, kritums 5-10 m/km. Viena no nopietnākajām un arī bīstamākajām Latvijas upēm - ja kādā draņķīgā vietā var būt koks, tad tas tur noteikti arī būs. Lielākā tiesa koku ir apbraucami nevis pa vienu vai otru pusi, bet gan pa apakšu, tā ka ir jābūt labām iemaņām šāda veida operācijās.
Tā kā Līgatnes baseins ir diezgan liels, tad ūdens tajā ir daudz un ir iespējams braukt arī vasarā pēc lietusgāzēm (tiesa, ar šļūkšanu pa akmeņiem). Augšpus šosejas tilta sportiskas intereses nav (izņēmums varētu būt Elles grava, taču pagaidām par to trūkst informācijas, pēc nepārbaudītām ziņām kritums tur ir ļoti liels). Lejpus šosejas tilta upei kritums pakāpeniski palielinās. Šis apstāklis ļauj pamazām pierast pie upes. Upē ir diezgan daudz sakritušu koku un daļa krituma izveidojās uz pārgāzēm pār tiem. Diezgan bieži ir vērojams izteikts atstraumju trūkums, krasti ir stāvi, tā ka pirms nebraucamiem sagāzumiem ir grūti izkāpt.

Apmēram pusceļā ir Ķempju dzirnavu aizsprosts (1.8m), braucams. Zem tā ir laba vieta WW rodeo. Pēc Ķempju dzirnavām sākās Līgatnes labākā daļa. Ūdens daudzums palielinās, kritums - arī, turpretī kritušu koku paliek mazāk. Ja laika ir maz, var braukt arī no Lejaslīgatnes papīrfabrikas aizsprosta. Pats šis aizsprosts visumā ir braucams, bet parasti augšā ir tuvu ūdens virsmai nolaists aizvars. Ja kāds aktīvists paķertu līdzi pamatīgu stellatslēgu, tam būtu iespēja veikt pirmlecienu. Rodeo iespējas zem aizsprosta ir vājas - kaut ari pie krasta ir atstraume, mucas nav - ir tikai sakults, neturošs vilnis.

Pēc šī aizsprosta ūdens daudzums ir stipri pieaudzis, gultne vietām ir šaura (līdz 3m) un spiediens ir liels (arī augšējā pusē tas nav mazais). Pēc šosejas tilta Līgatnes ciemā sākās slavenais "Prezervatīvu kanjons" Kāpēc tāds nosaukums? Nobrauciet to vietu, un uzzināsiet! Lai nu kā, ne nosaukums, ne pats kanjons, līgatniešiem godu nedara. Kritums "kanjonā" ap 8-10m/km, vietām parādās izteiktas krāces (nevis šiveras). Krastos ir daudz skaistu smilšakmens klinšu, bet upe ir sasodīti netīra. "Prezervatīvu kanjonā" ne viens vien airētājs ir "dabūjis iekšās".

Lejtecē koku sagāzumu ir mazāk kā augštecē, toties tie ir visai viltīgi. Kritums saglabājas līdz pat Gaujai. Pavisam netālu no Gaujas ir pēdējais viltīgais sakritums; ja tajā sanāk peldēt, tad laiva jau tiek ienesta Gaujā un sanāk jautrs finišs.
Kopējais Līgatnes nobrauciena laiks no Vidzemes šosejas līdz Gaujai ap 3-3.5h.

 

Bīstamas vietas!
Visa Līgatne ir bīstama. Piespiedes pie krastiem un kritušiem kokiem mēdz būt visai nopietnas (lai tiktu nost, ar paša nelaimes putna spēkiem var būt par maz). Izkāpšanas iespējas pirms nebraucamiem sagāzumiem var būt diezgan vājas. Var tikai silti ieteikt nebraukt vienam vai iesācējam.

 

Apskates objekti: Klintis Līgatnes lejtecē, Līgatnes dabas parks, krodziņš pie Līgatnes Lustūža - tie, kas jau dabūjuši iekšās, šeit labi var beigt braucienu.

 

km v.j.l. Orientieris
12.5 98.0 Sateka ar Sudas upi
10.6 90.1 dzelzceļa tilts
9.8 86.5 Vidzemes šosejas tilts
6.1 69.0 Ķempju dzirnavas
3.2 49.0 Līgatnes aizsprosts
2.9 43.6 Cēsu - Līgatnes c.tilts
1.2 30.0 Kājnieku tiltiņš
0.1 18.3 Kājnieku tiltiņš
- 17.7 Gauja

 

Upes profils, kritums (m,m/km|km):

Maršruta tehniskie dati

Sākums: Ķempju dzirnavas

Beigas: Ieteka

Maršruta garums: 6km

Attālums pa ceļu: 7km

Upes kritums posmā: 51.5m

Brauciena ilgums: ~3h

Šķēršļi: krituši koki

 

 


Campo > Maršruti > Līgatne

Lapu uztur: Inno.web