Maršruti
Pasākumi
Noma
Veikals
Kontakti
Klubs
   
Reģistrēties Login
Kāpēc reģistrēties?
 
 

UPES

 

 

Pērļupīte

Upes tips: Upīte ir no mazo upīšu kategorijas, tādēļ braucams ūdens šajā upē parādās pēc patiesi lieliem, lieliem lietiem vai pēc apjomīgas sniega masas straujas kušanas.

Kaut cik braucams ūdens varētu parādīties, ja Amatā līmenis ir virs 160-170 cm.

 

Ieteicamās laivas: Polietilēna kajaki;

 

Atrašanās vieta: Amatas kreisā krasta pieteka pirms Dzilnas ieža;

J.R.: Upes platums posmā no Vidzemes šosejas līdz ietekai Amatā – 2-4m, kritums – 15-25 vai pat vairāk m/km. Ūdens daudzums ir drusku lielāks kā Karikstē. Kopumā vērtējot – teicama upe.
Sākt braucienu var pie Vidzemes šosejas caurtekas vai arī ap 300m zemāk - nedaudz pirms Ziedu mājām. Turpat kalniņā var atstāt mašīnas. Kritums sākās ap 100m no šīs vietas. Upe sākumā tek caur dolomītiem, krastos ir nelieli to atsegumi, vēlāk caur smilšakmeņiem, ir pāris ap 3-6m augstas klintis. Sākumā sagāzumu ir apbrīnojami maz, bet tuvojoties Amatai, reizē ar smilšakmeņiem krastos parādās skuju koki un sagāzumu paliek vairāk un tie kļūst bīstami. Upe izceļās ar atstraumju trūkumu un sagāzumi mēdz būt īpaši pretīgi – kā pirmo 2005. gadā var minēt sekojošu: skaists, diezgan taisns, ap 200m posms ar pieaugošu kritumu tā ap 20m/km un bez atstraumēm, veido kārtīgu ieskrējienu, kas beidzās ar asu 90 grādu līkumu un reāli skarbu sagāzumu tūlīt pēc tā – pamēģiniet nu apstāties – it īpaši ja laivas iet viena pēc otras. Skarbi. Nu tad lūk, ja kāds šo visu lasa, tad ziniet, ka tas posms ir diezgan raksturīgs, jo līdz tam upe ir diezgan līkumaina. Braucot pārņem sajūta ka pārāk labi iet, un tad apm 30m pirms līkuma labā krastā ir pēdējā drošā atstraume (no kuras neko nevar redzēt). Stingri rekomendēts apstāties un apskatīt, kas notiek tālāk.
Nav jākaunās izlūkot, jo tādas vietas atkārtojas. Tāpat var noderēt palīdzība no krasta lai varētu apstāties pirms sagāzumiem.
Nobrauciena laiks – ap 1.5-2h. Ja brauc tikai Pērļupi, tad pa Amatu jānobrauc pāris līkumi līdz Dzilnas iezim (no Pērļupes ietekas pirmā klints Amatas kr. krastā), tur jārauj augšā (kāpiens ne pa jokam), un tur pa aizaugušiem meža ceļiem var atgriezties pie Ziedu mājām.

 

Inese L.:

Piebraukšana, aizbraukšana:

Izbraucot cauri Ieriķiem, nākošais ceļš pa kreisi. Izbraucot cauri mežam, jāapstājas pirms mājām pie pļavas ceļa labajā pusē. Laivas sanāk te pārnest pāri pļavai.

No pašas Pērļupes evakuēties varētu būt diezgan pagrūti, jo upīte tek pa izteiktu gravu un diezgan neapdzīvotā apvidū. Tādēļ ieteicams braukt līdz Amatai un tad jau no Amatas var evakuēties pie Līču mājām aiz Dziļņa ieža vai var braukt līdz pat Līgatnes tiltam, kur parasti beidz braukšanu pa Amatu.

Pērļupe šajā posmā ir 2-4 metri plata. Kritums šajā posmā ir (tiks precizēts) m/km. Tas pieaug pakāpeniski un vislielākais tas ir mazliet pirms ietekas Amatā.

Posma garums ir 2,5 km. Kaut arī tas nav liels, tā pievarēšanai vajadzēs 2-3 stundas, jo upē ir ļoti, ļoti, ļoti daudz koku un apnesamu sagāzumu. Pēdējos 100-150 metrus pirms Amatas ieteicams uzreiz apnest – būs ātrāk :).

 

Bīstamas vietas: Egles, egles, egles un citi koki. Izteikti bīstama vieta varētu būt pirms Pērļupes alas. Kreisajā pusē ir redzams liels nobrukums. Pirms šīs vietas upe ir pataisna, ar strauju tecējumu, kam seko līkums, aiz kura ir daudzgadīgs, nebraucams sagāzums visas upes platumā.

Ieteicams ieturēt pietiekamu distanci, jo upe ir ļoti līkumaina – sagāzumi un zemi krituši koki var parādīties pašā degungalā un var gadīties, ka tuvējā atstraumē pietiek vietas labi, ja divām laivām.

 

Kopumā – upe būtu skaista maza ww upīte Latvijas mērogiem, ja to stipri patīrītu.

Pašlaik šī upe vairāk noder „maniac” tipa braucieniem.

 

Materiālu sagatavoja Inese Lasmane, Jānis Romanovskis.

 

Foto: Atvars Eglītis

 

 


Campo > Maršruti > Upes > Pērļupīte

Lapu uztur: Inno.web