Maršruti
Pasākumi
Noma
Veikals
Kontakti
Klubs
   
Reģistrēties Login
Kāpēc reģistrēties?
 
 

UPES

 

 

Vilkaiza jeb Cīrulīšu klintis

Apmēram 1.2km lejpus Raiskuma tilta pie Cēsīm, lapu koku biezoknī aiz dzidriem vecupju ezeriņiem slejas iespaidīgās Cīrulīšu klintis. Klinšu kopējais garums sasniedz 250m, bet augstums grūti nosakāms, jo iežu siena ir daudzpakāpju, bet ievērojami pārsniedz 10m. Vecākos ceļvežos figurē nosaukums "Vilkaiza", bet šodienas uzraksts iepretim trīsstūrveida nišai un Trīsstūra jeb Velna alai (4m dziļa) vēstī: "Spoguļklints". Milzīgs kalns slejas virs šīm klintīm, bet iežu pakājē izplūst liels skaits avotu. Lielāko no tiem izsenis sauc par Dzidravotu.

 

 

Zvanu klintis

Apmēram 150m no Cēsu Raiskuma tilta pār Gauju, Gaujas kreisajā krastā, blakus Gaujas ielas asfaltētajam ceļam, koku zaļumos slēpjas t.s. Zvanu klintis. Arī šīs klintis ir daudzpakāpju, tāpēc augstumu tām grūti noteikt. Iežu garums ir apmēram 100m, un tās izbeidzas pie kādreizējā Mūrlejas ķieģeļu cepļa, kura garais dūmenis ieraugāms pa gabalu. Zvanu klinšu pakājē izplūst spēcīgs avots, kas īpatnēji skan (vai rūc!). Iežu pakāje stipri pārpurvota, tāpēc pie klintīm visvieglāk piekļūt no augšas - no Gaujas ielas puses. Virs klintīm atrodas platforma - "Ķeizara krēsls", kur agrāk bijis skatu tornis un darbojusies slēpotāju "lēktuve".

 

 

Līgavas ala

Apmēram 250-300m no Cīrulīšu klintīm un mazliet uz Cīrulīšu pusi (tālāk no Gaujas), kādas dziļas sāngravas lejas galā, mazā smilšakmens iezītī slēpjas populārā un leģendām apvītā Līgavas ala. Faktski tā ir mākslīgi izkalta ovālas formas sekla niša un tikai dēļ skaistās leģendas to dēvē par alu. Teika vēstī, ka Livonijas karu laikos kāds jauneklis slēpis šajā alā savu līgavu. Taču sirotāji tomēr abus atraduši un nogalinājuši. No nogalināto mīlnieku asinīm ala kļuvusi sarkana. Otrs Līgavas alas nosaukums - Sarkanā ala. Uz alu ved labi iestaigāta taciņa, kas tālāk ved uz Cīrulīšiem.

 

 

Vāļu kalni

Tie ieraugāmi no Gaujas jau iztalēm, ja tiem tuvojas no Cēsu puses. Faktiski Vāļu kalnus veido milzīgi, ārkārtīgi augsti (līdz 80m) zemesragi, kurus atdala vairākas dziļas gravas Meijermuižas apkārtnē. Šeit augstumi tadi paši kā Siguldā. Ir ierīkotas vairākas slēpotāju - slalomistu trases, netālu ir izveidota kamaniņu - rodeļu trase.

No 102-105m augstajiem zemes ragiem paveras (tur kur netraucē koki) neaizmirstami skati uz plašu apkārtni, bet jo īpaši uz Gaujas senlejas kalniem un siliem. Muižu laikos šiem augstajiem zemesragiem - skatu platformām doti spilgti un romantiski nosaukumi: "Ķeizara krēsls", "Kronēšanas templis" - nu gluži kā Siguldā! Šeit pie Meijermuižas savulaik ticis izveidots krāšņs dabas parks.

 

Citi Gaujas ieži un vietas:

 


Campo > Maršruti > Vilkaiza

Lapu uztur: Inno.web